środa, 1 sierpnia 2012

Konkurs na bloga, rozdanie na blogu jak uniknąć kary?

Organizujesz konkurs na blogu? Narażasz się na 12 mln złotych kary- jakiś czas temu taki artykuł pojawił się w sieci.
Teraz wyjaśnienie.
Rok temu była nowelizacja i inne są zasady organizowania małych gier losowych- tu wyjaśnienie obszerne z Izby Celnej w Krakowie KLIK
Należy się opierać na  ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.)
Najważniejsze dla blogerów to informacje, że aby uznać dane przedsięwzięcie za grę losową, niezbędne jest spełnienie trzech przesłanek łącznie:
1) podmiot urządzający grę oferuje nagrody pieniężne lub rzeczowe;
2) wynik w szczególności zależy od przypadku;
3) warunki gry określa regulamin

Wystarczy wykluczyć czynnik losowy aby dane rozdanie czy konkurs nie narażał ani nas ani naszych uczestników.

Proszę więc napisać regulamin w którym ustalone jest kto wygra, np najlepszy kto pierwszy, dziesiąty od tyłu, itp

Konkurs definicja:
konkurs definiowany jest jako publiczne przyrzeczenie nagrody za wykonanie oznaczonej czynności w określonym terminie. Zasady przeprowadzenia takiego przedsięwzięcia określają przepisy (od art. 919 do art. 921) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.)

Co do wartości nagród: 
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności

UWAGA: Autor niniejszego artykułu, czyli ja, Pastereczka, nie jest prawnikiem, a informacje przedstawione poniżej mają charakter jedynie edukacyjny:) 

Chcecie żeby napisać regulamin przykładowy?

Pin It

9 komentarzy:

 1. Różnie to bywa z tym prawem, słyszałam, że nie można organizować również konkursów w których wygrywa 1,10,100... uczestnik. Dlatego najlepiej uzależnić to od własnej decyzji, zorganizować konkurs w którym np. najciekawej trzeba odpowiedziec na pytanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, właśnie ustalając, która osoba wygra wykluczasz losowość lub ustalając kryteria wyboru laureata. :)

   Usuń
 2. świetny post :) bardzo przydatne informacje :)
  oczywiście, że chę przykładowy regulamin :) mam zamiar ogłośić konkur i bardzo mi się to przyda :)
  Buziaczki
  zapraszam dos iebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sprawa znana od dłuższego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, w dzisiejszych czasach i dżungli prawnej to ja się nawet boje oddać koleżance nieużywanego kosmetyku, bo a nóż widelec to podpada pod jakiś paragraf? Wyolbrzymiam, ale tak to teraz niestety wygląda.
  A regulamin konkursu/rozdania warto napisać chociażby dla własnej wygody psychicznej - wiesz, że wyjaśniłaś na jakich zasadach to się odbywa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat przewija się od dawna. Sama od czasu do czasu organizuję rozdania, nagrody funduję ze swojej kieszeni. Akurat trwało u mnie lipcowe rozdanie i powinnam ogłosić wyniki, ale właśnie kombinuję jak to zrobić aby nie narazić się na prawne konsekwencje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatny post. Ale afera wypaliła mi w najgorszym momencie., Akurat kiedy udało mi się zorganizować kilka systematycznych rozdań miesięcznie dla moich czytelników...

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobrze wiedzieć. Bardzo ciekawy post, dzięki ;)

  http://maygeeworld.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...