niedziela, 27 stycznia 2013

Prawdziwa historia szminki. Chcecie konkurs? Jakie nagrody lubicie?

Gdzie wynaleziono szminkę i makijaż ust oraz inspiracje z dawnych czasów


.wallpaperskd.com

 fadufashion.comWynalezienie makijażu ust - historia. Oczywiście zaczęło się wszystko w Chinach.

Dowód?

W 1983 roku odnaleziono w Chinach naturalnej wielkości posąg i to, że głowa bogini miała czerwone usta dowodzi, że historia barwienia ust w Chinach sięga co najmniej 5 000 lat.

Uważa się, że makijaż ust był pierwotnie praktykowany w celach religijnych by w miarę upływu czasu przyjąć funkcje upiększające jak również wskazujące pozycję społeczną. W związku z tym różne materiały do wyrobu barwiących​​ kosmetyków były stale testowane i wykorzystywane do malowania ust oraz tworzenia chińskiej sztuki makijażu warg.

Produkty kosmetyczne do ust w starożytnych Chinach były zwykle nazywane "balsam" lub "balsam do ust" /wzmianka w chińskim Shiming słowniku napisanym przez Liu Xi za czasów wschodniej dynastii Han 25-220r.n.e/

Należy podkreślić, że początkowo jak w większości innych rodzajów makijażu, balsam do ust był zazwyczaj, ale nie wyłącznie, noszony przez kobiety. Pasty i lepka mieszanka była stosowana głównie do łagodzenia spierzchniętych lub suchych ust (skutek suchego powietrza, niekorzystnych temperatur lub wiatru). Głównym celem balsamu do ust było dostarczenie warstwy ochronnej aby ustrzec je przed działaniem zewnętrznych warunków. Czyli podobnie jak dziś ;)


W czasach prehistorycznych, pigmenty do kosmetyków warg były na ogół otrzymywane z soków roślinnych, zwierzęcych, krwi lub minerałów. Wynaleziono surowiec do barwienia -vermilion/cynobr, którego skład chemiczny to siarczek rtęci (HGS), a więc nieco toksyczny. Został on wyprodukowany w Hunan, Guizhou i prowincji Syczuan i tworzył idealny kolor dla idealnych ust. Jednak brak silnej adhezji (vermilion łatwo rozpuszcza się w cieple ust) sprawiał, że jego błyszcząca czerwień nie mogła trwać długo. Dlatego później, starożytni ludzie dodawali wosków i tłuszczy zwierzęcych tak, aby vermilion stał się przyczepny oraz wodoodporny.
Poza vermilion, niektórzy starożytni Chińczycy używali czerwonego balsamu (o nazwie "Yan Zhi" po chińsku) aby zrobić makijaż ust.

Balsam do ust był w formie pasty, którą przechowywało się w pojemniku. Po dynastii Sui i dynastii Tang, niektóre balsamy zostały przetworzone w substancje stałą, w kształcie rurkowym;). Będący pod ręką, nowy typ szybko zyskał popularność. Produkcja balsamu do ust nie uległa wielkiej zmianie aż do czasów współczesnych.

Balsamy do ust w starożytnych Chinach również posiadały fantastyczny zapach. W Epoce Północnych Dynastii włączono Ageratum(zdjęcie poniżej) i goździki. Już w czasach dynastii Tang sztuczne aromaty zostały dodane do balsamów do ust.Chiński Makijaż ust- niektóre wzory:
W czasach dynastii Qin (221 p.n.e.-207 p.n.e.) i Han (206-220 p.n.e.) zamiast malowania wszystkich części warg balsamem barwiącym, kobiety kładły duży czerwony punkt na dolnej wardze i malowały górną wargę w szpiczasty kształt, pozostawiając resztę pokrytą farbą proszkową.

Za czasów królestwa Wei, dynastii Jin oraz Epoce
Dynastii Północnych i Południowych (AD220-AD589), kobiety rysowały wyraźne wcięcie na górnej wardze, zmniejszały usta pozostawiając jasny kontur ust.

W dynastiach Sui i Tang barwny styl makijażu ust zyskał popularność. Kobiety dawały proszek na ustach jak im się podobało. W tym okresie Cherry Lips (usta o kształcie i kolorze wiśni) były bardzo popularne. Dwa punkty były zazwyczaj malowane na zewnątrz kącików ust aby wzmocnić wrażenie dołeczków. Inny sławny wzorzec przyjął postać kwiatka. Aby to zrobić, kobiety rysowały mocno wciętą górną wargę środkiem tak by górny kontur warg miał kształt dwóch płatków,
a następnie dolną wargę malowano w kształt drugiego płatka. Pod koniec panowania dynastii Tang (30tu ostatnich lat) znane było aż 17 wzorów makijażu ust. Używane kolory to czerwony na ustach z dodatkową warstwą czerwieni, jasnoczerwony, czerwony ze złotym proszkiem, różowy i tak dalej.

W
dynastiach Song i Ming makijaż warg było praktykowany w ten sposób aby kobiety wyglądały bardziej  delikatnie- niewielkie usteczka. Cherry Lips były również bardzo mile widziane.

W czasach dynastii Qing kobiety zazwyczaj malowały szminką całą lub prawie całą górną wargę, podczas gdy na dolnej malowały wiśnię- coś jak kropka na środku dolnej wargi. Niektóre kobiety malowały kropkę na  środku dwóch warg jednocześnie.


*artykuł stworzony na podstawie publikacji Wen Yi (chinaculture.org)

I jak tu wymyślać coś czego nie było w makijażu ust;)
sims3gamer.com 
Chiclenelpeloo ze strony flickriver.com
A może zrobię konkurs na makijaż typu cherry lips, lub inspirowany pozostałymi wytycznymi? Co o tym myślicie? No i jakie nagrody lubicie, ile powinien trwać? Jednym zdaniem jakie macie dla mnie rady w tym względzie?
 
W ogóle coś i mnie całuśnie się zrobiło ;) Co rusz piękne usta. I jak myślicie, dobry ten mój pomysł? Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam historią szminki, ale mówiąc szczerze nawet w szkołach kosmetycznych i na profesjonalnych portalach często podawane jest inne jej pochodzenie, znacznie późniejsze, co jest błędem.
 
 
Pin It

20 komentarzy:

 1. Bardzo mi się spodobał ten wpis, ciekawie napisany, a także i "coś" wnoszący :)

  OdpowiedzUsuń
 2. rob, rob konkurs- swietny temat-z checia pomalowalabym sie w tym stylu(mimo, ze moja uroda nie jest w niczym podobna do tej azjatyckiej!!!

  a nagroda- oczywiscie kosmetyki !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna notka! Szalenie mi się podoba taka forma przekazu, mam nadzieję, że będzie więcej na inne tematy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też przeczytałam z zapartym tchem i wszystko ciurkiem.

   Usuń
 4. Znowu dowiedziałam się czegoś nowego i ciekawego. Kobiety, jak się okazuje zawsze były estetkami i lubiły czuć się piękne. Czasami faktycznie wystarczy nałożyć czerwoną szminkę i od razu czujemy się lepiej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pastereczko, bardzo dobry pomysł. Świetny wpis, przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy wpis, zawsze czytam takie z ogromną chęcią. :)
  Nie zaznaczyłaś tego w poście, więc zapytam. Makijaż ust o którym napisałaś był stosowany tylko wśród arystokracji?

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny artykuł :-) Jestem na etapie powolnego czytania twojego drugiego bloga, jak tylko mam chwilę czasu :-)Szminki.... Eh.... coś bardzo ostatnio całuśno-szminkowa się zrobiłaś :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Beautiful colour! Loved the card of China's lipstick design!
  x

  veruzkas.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Nice trivia! Cool post my dear!
  Happy weekend!


  ★♡ #ChaiChenGiveaways x ROPE Accessories (^_^) ♡★
  Ice Goddhez x ROPE Accessories Valentine Giveaway #ChaiChenGiveaways
  ... join this giveaway and win prizes from ROPE Accessories!

  ❤ ~Chai
  http://chenmeicai.blogspot.com
  http://www.facebook.com/ChaiChenPage

  OdpowiedzUsuń
 10. Nagrody moze cos o Chinach. PS bardzo ciekawy post poprosimy czesciej!

  OdpowiedzUsuń
 11. Oczywiście. Wszystko powstało w Chinach. ;-)

  Znam osobę, która lubi Chiny. Nawet bardzo.

  Czasem przypomina mi ojca z filmu "Moje wielkie greckie wesele", który mówił, że wszystko wynaleźli Grecy. ;-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja myślałam, że będzie o Grecji albo Fenicji ;)

   Usuń
 12. to wymyśl coś, żeby szminka siedziała na swoim miejscu i się nie zjadała :)

  OdpowiedzUsuń
 13. I pomyśleć, że już w tamtych czasach kobiety chciały i umiały być seksowne :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Hej jestem początkująca, i każdy miły komentarz wywołuje u mnie uśmiech , wpadniesz ?http://lulafashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Nice post I follow you!!

  http://www.shortlipcloset.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Chciała bym mieć takie usta jak na obrazku drugim;p;p

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...